مالی

معمولا حسابداران برای ثبت رویدادهای مالی،احتیاج به دسته بندی حساب ها در سیستم مالی خود دارند.این دسته بندی ها عموما یک دسته بندی درختی است که شامل لایه و کدهای سر شاخه و زیر شاخه می باشد.به این مجموعه کدینگ حسابداری می گویند.

طراحی کدینگ با توجه به نوع شرکت و ماهیت کار با یکدیگر متفاوت است و ما باید بدانیم برای گرفتن گزارشات متفاوت از سیستم لازم است که بهترین کدینگ را طبق ماهیت شغل انتخاب کنیم که در آینده دچار مشکل نشویم پس قبل از انجام هر عملیاتی در سیستم حسابداری باید به سراغ کسانی برای این کار بروید که توانایی این کار رو داشته باشند و در بسیاری از شرکت ها کاربران به علت عدم توجه به این معقوله نمی توانند از سیستم مالی خود به نحو مناسبی گزارش گیری و استفاده نمایند و در بسیاری از مواقع به همین علت نرم افزارهای متفاوت متهم به عدم توانایی شده اند ،پس برای جلوگیری از هدر رفت پول و زمان و استفاده به بهترین نحو از سیستم مالی خودتان باید توجه ویژه ای به این امر داشته باشید و از افراد توانمند و خبره در این کار کمک بگیرید.

بدهی بلند مدت تجاری حقوق صاحبان سهام دارای سر فصل حسابداری سرفصل های حسابداری کدینگ

۱- تعیین گروه حسابها

۲- تعیین حسابهای کل

۳- توضیح کدینگ درختی حسابهای کل

۴- تعیین حسابهای تفضیلی

۵- تعریف حسابهای کل

درخت کدینگ تفصیلی:

گروه های تفصیلی که معمولاً نرم افزارهای مختلف مالی از آن بهره مند هستند برای دسته بندی حساب های تفصیلی شناور و نحوه ارتباط آن ها با حساب های اصلی (کل و معین) استفاده می شود. در حقیقت امکانی است که با استفاده از آن کاربر می تواند سطح حساب ها را به بیش از سطوح استاندارد کل و معین و تفصیلی گسترش دهد.

به دلیل این که تفصیلی های شناور دارای امکان اتصال به هر آرتیکل مالی می باشند، می توانند از افزایش بی رویه حساب ها جلوگیری نمایند.

منظور از کدینگ شناور همان تفصیلی های یونیک در سیستم حسابداری مالی برآیند می باشد و منظور از آن این است که ما حساب هایی را که نیاز داریم چند جای کدینگ خود تعریف کنیم مانند مرکز هزینه، اشخاص حقیقی و حقوقی، کالاها، پروژه ها و ...

یک بار در درخت تفصیلی ها تعریف کرده تنها با دادن یک ارتباط ساده آن حساب های شناور (تفصیلی ها) را به حساب های مربوطه مرتبط می کنیم. در زیر با یک مثال این مهم را مرور می کنیم.

بسیاری از حساب‌ ها هم زمان نیازمند بهره‌گیری از چند تفصیلی یونیک می‌باشند، مثلاً هزینه جاری بابت پروژه های با یک قرارداد که آقای x از شرکت y در یک منطقه درگیر پروژه بوده است، هم بابت پروژه، هم بابت شخص، هم بابت شرکت، هم بابت منطقه انجام پروژه، نیازمند تفصیلی می‌باشد، با این قابلیت که از هر کدام را نسبت به دیگری و هم نسب به حساب معین مرتبط بتوان گزارش گرفت.

از مزایای درخت تفصیلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

امکان طراحی کدینگ کوچک و ساده

جلوگیری از اشتباه در سند زدن در بازه کدینگ طراحی شده

امکان گزارش گیری آسان تر از حساب های شناور نسبت به حساب های مربوط و بالعکس